Az, akit a tanítványok szeme láttára kínoztak halálra, legyőzte a halált (Jn 20, 1–18). A tanítványok húsvéti örömének forrása a tapasztalat, hogy Jézus újra közöttünk van, jelen van. A jó Isten tiszta szeretetének győzelme mutatkozott itt meg, Jézus ugyanis ezt a szeretetet élte. Még azokat is szerette, akik az életére törtek. Életpéldájával egészen közel hozta azt, ami a jó Istenben, az élet forrásában tart bennünket. Amit megmutatott, minden időkre követendő példa marad az igazi életre jutáshoz.
- A feltámadás vasárnapja a liturgikus év legnagyobb ünnepe. Véget ér a nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése.
- A zsidók az Egyiptomból való kiszabadulás emlékére ünneplik a húsvétot. Ennek leírása az Ószövetségben található.
- A keresztény húsvét mozgó ünnep, minden évben más-más napra esik. Már 325-ben eldöntötték, hogy a tavaszi nap-éj egyenlőséget (március 21-ét) követő holdtölte utáni első vasárnapon ünneplik, de meghatározására nem állapítottak meg egységes módszereket. Így lehet az, hogy az ortodox egyház húsvét számítása eltér a többitől, s az ortodoxok húsvét ünnepe rendszerint nem esik egybe a többi felekezetével.
- A 10. századtól kezdve az ételszentelés is a húsvéti szertartásokhoz tartozott. A szentelésre jellegzetes ételeket visznek: kenyeret vagy kalácsot, főtt tojást, sonkát, bárányhúst és bort. A húsvéti bárány Jézus áldozatát, a bor Krisztus vérét jelképezi, a tojás pedig az újjászületés jelképe.
- A húsvéti locsolkodásnak a víz megtisztító, megújító erejébe vetett hit az alapja.
- Székelyföld egyes részein ma is élő hagyománya van a határkerülésnek. Korábban ez egész Európában szokás volt. A szokást ma is őrző székelyföldi településeken a lakosok húsvétvasárnap hajnalban csoportosan, imádkozva vonulnak a határba, és arra kérik a jó Istent, hogy őrizze meg a termést, óvja meg a falu lakóit minden bajtól és természeti csapástól.
Gyergyóújfalusi határkerülők
Krisztus föltámadása az Ószövetség és maga Jézus földi életében adott ígéreteinek beteljesedése. KEK 652